Co mówi Brzozowski?

Kościołowi na przykład mówi on, żeby się  skupił na swojej ogólnoludzkiej misji religijnej, a rozstał z lokalnym “jezuityzmem czapki i papki”; ateistom, żeby nie wszczynali wojny religijnej, gdyż “światopogląd religijny” rozleciał się przed stu laty; narodowcom, że o jakości narodu nie stanowią szturmówki i mundurki, lecz bogactwo twórczości kulturalnej; ludowcom, że żyją w “Polsce przemienionych kołodziejów”, a nie w skansenie; prawicy, że nowoczesne społeczeństwa są ekonomicznie i kulturalnie podzielone, a nie plemiennie jednorodne; lewicy, że jej identycznością jest wszechstronna emancypacja wyzyskiwanych i wykluczonych, a nie gabinetowy klientyzm; liberałom, że prawdziwy rozwój cywilizacyjny gwarantuje właściwa “struktura duszy kulturalnej”, czyli postawa twórcza, a nie tępy ekonomizm; konserwatystom, że mają przetwarzać najlepsze tradycje, a nie powielać “Polskę  zdziecinniałą”.

A nam wszystkim, że Polska prawdziwie dojrzała i nowoczesna to jest Polska pracująca twórczo we wszystkich dziedzinach na najwyższym poziomie światowym.

W nauce przede wszystkim.

Młodzi idą. Z prof. Andrzejem Mencwelem rozmawia Jarosław Mikołajewski. “Gazeta Wyborcza”, 7-8 czerwca 2014 r., s. 12-14.