Długi książkowe

***

Ludwik Krzywicki, Takimi będą drogi wasze (Sic itur ad virtutem). “Nowy Obywatel”, Łódź 2013. Pomysł edycji, redakcja, posłowie Remigiusz Okraska.

Podziękowanie i gratulacje nie tylko za pomysł edycji, ale także za jej wzorowe opracowanie. Posłowie dzisiaj potrzebne i pouczające.

Kooperatyzm, spółdzielczość, demokracja. Wybór pism. Wprowadzenie i redakcja naukowa Bartłomiej Błesznowski. Wprowadzenie do dziejów polskiej spółdzielczości Remigiusz Okraska. Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego 2014.

Z tego samej konstelacji ludzi, idei, działań. Który, jak widać, zaczyna odżywać, czego świadectwem nie tylko ta antologia, ale także powstanie Laboratorium Kooperatyzmu, inicjowane przez dr Błesznowskiego. Zapisałem się.

Marek Beylin, Spokojnie, to tylko rewolucja. 25 lat wolności i co dalej. Agora SA, Warszawa 2014.

Nieoczekiwanie uzmysłowiłem sobie, że ten tom eseistyki politycznej, już przeze mnie opisany (zob. Zapiski letnie 2014, sierpień) również należy do tej konstelacji, a nawet ją poszerza i aktualizuje.

***

Michał Głowiński, Rozmaitości interpretacyjne. Trzydzieści szkiców. IBL PAN, Warszawa 2014.

O tych interpretacyjnych koronkach już też pisałem (Zapiski letnie, 2014, sierpień). Tutaj odnotowuję z dłużniczej powinności.