Odpowiedź

Pewien młody dziennikarz, pracujący “na zlecenie agencji informacyjnej”, chce mnie zapytać czy “humanistyczna gerontokracja jest w ogóle w stanie przeżyć w sobie reformę i europeizację nauki wdrożoną przez panią minister B. Kudrycką”. Zastąpić ma tę gerontokrację, tak wynika z listu  “młody uczony światowego formatu, pracujący w US i agencji reklamowej, mogacy wynająć adwokata z dobrej kancelarii”. Rzecz jasna – odpowiednio pomnożony!

US, agencja reklamowa i wynajęty adwokat z dobrej kancelarii stanowią rekomendację, którą należy polecić ekspertom z Narodowego Centrum Nauki.

A oto moja odpowiedź:

Szanowny Panie Redaktorze,

w tych dniach wyjeżdżam do sanatorium i nie będzie mnie kilka tygodni. Więc nasze spotkanie możliwe dopiero na początku marca – zapraszam.

Co do “światowych formatów” i pochodnych – powinien się Pan zapoznać z książkami autorskimi prof. Wojciecha Burszty (zwłaszcza “Antropologia kultury”, kilka wydań, rzecz podstawowa nie tylko w skali krajowej) oraz jego inicjatywami wydawniczymi. Wedle mojej orientacji zawdzięczamy mu edycje kilkudziesięciu rzeczy ważnych w seriach Wydawnictw UJ, Wydawnictw UW, a także innych wydawnictw naukowych (wstępy Burszty, redakcje naukowe oraz recenzje, o których pobierze Pan wiadomości odwracając stronę tytułową). Podobnie przed rozmową ze mną dobrze będzie, jak Pan przeczyta “Wyobraźnię antropologiczną” (2006, ale nadal w sprzedaży) oraz zapozna z programem dwóch serii wydawniczych: ‘Wiedza o Kulturze” i “Communicare” (obie w WUW). Tę  ostatnią nagrodziła “Literatura na Świecie”, jako inicjatywę wydawniczą (2010).

Z poważaniem –

Andrzej Mencwel